piątek, 20 czerwca 2014

Koncentracja, czy dywersyfikacja portfela?

Konstrukcja portfela inwestycyjnego może stworzyć inwestorom wiele dylematów, które trzeba rozwiązać. Jednym z nich jest wybór portfela pod kątem jego dywersyfikacji, bądź koncentracji. W mojej opinii każda z tych metod może być skuteczna mimo, że ma swoje wady i zalety.
Osobiście skłaniam się bardziej do koncentracji w inwestowaniu mając oczywiście świadomość jej wad. Z drugiej strony trudno wytyczyć granicę jeżeli mówi się o tych modelach, bo na przykład dla jednych portfel składający się z papierów dwóch spółek już w pewien sposób jest zdywersyfikowany. Dla innych z kolei taki portfel jest bardzo skoncentrowany i obarczony bardzo wysokim ryzykiem.
Uważam, że w jednym i drugim przypadku istotna jest odpowiednia selekcja spółek kupionych w odpowiednim czasie. Wg, mnie szeroka dywersyfikacja istotna jest dla portfeli dywidendowych, w tym przypadku stanowi ona zabezpieczenie przed zdarzeniami jednorazowymi np. brak wypłaty dywidendy przez spółkę X z takiego portfela.
Zresztą autorytet w tej dziedzinie jakim jest W.Buffet twierdzi:

"Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą co czynią"

Ja to rozumiem tak, że lepiej inwestować w spółkę dobrą, niż całą masę spółek o wątpliwej kondycji. W praktyce nie jest to jednak takie proste jak pisze Buffet. Najlepsze spółki trzeba wyłowić z całej masy przeciętniaków, a to już wymaga pewnych umiejętności, determinacji i pewnie nie zaszkodzi mieć trochę szczęścia. Po dokonaniu wyboru i zakupu w odpowiednim momencie pozostaje wierzyć w możliwości rozwojowe spółki i kompetencje zarządu. Zgadzam się z Buffetem, że czas jest przyjacielem znakomitego przedsiębiorstwa, a wrogiem miernego, dlatego prędzej, czy później dobre aktywa w portfelu zaczynają rosnąć.


W miarę możliwości idealnie byłoby kupować najlepsze aktywa na rynku, jednak spółki zachowują się bardzo różnie. Szczególnie spółki cykliczne są bardzo kapryśne, ich zmienność potrafi zadziwić nie jednego inwestora, jednak to one dają najwyższe stopy zwrotu. Najwięcej takich spółek mamy w segmencie średnich i małych spółek. O wiele stabilniejsze są spółki ciężkie (te z WIG20), te z kolei uważam świetnie nadają się do portfeli dywidendowych, jak i dla inwestorów bardziej defensywnych nie lubiących większego ryzyka.
Mój realny portfel składa się z 3 spółek,  jedna jest z indeksu WIG50, jedna jest z WIG250 i jedna z rynku NewConnect. Dodatkowo od dwóch miesięcy prowadzę wirtualny portfel spółek dywidendowych na który składa  się  20 spółek ze wszystkich rynków. W niedalekiej przyszłości chciałbym zarządzać właśnie takim portfelem, póki co jestem na etapie obserwacji i opracowania szczegółów technicznych jego powstania ...



2 komentarze:

  1. Problem w tym, że te cytaty Buffeta są najczęściej podawane bez kontekstu, a bez kontekstu łatwo je źle zinterpretować. Ja Buffeta rozumiem następująco, jeśli zawodowo zajmujesz się inwestowaniem to dywersyfikacja może oznaczać, że nie wiesz co robisz. Natomiast, Buffet wiele razy mówił, że dla przeciętnego inwestora (non-professional) jest lepiej po prostu kupić indeks. Druga sprawa, czy Buffet sam dywersyfikuje czy nie? Berkshire to firma ubezpieczeniowa, ale posiada również spółki energetyczne, odzieżowe, budowlane, finansowe, technologiczne, spożywcze (Coca cola) itd. Jak dla mnie to dość duża dywersyfikacja. p.s. czy daty postów są w porządku? wydaje mi się, że pokazuje czerwiec zamiast lipca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Buffeta raczej traktuję jako insidera. Jako ktoś kto wie zawsze więcej od przeciętnego inwestora mając dostęp do informacji poufnych może dowolnie kreować portfel posiadając ogromne aktywa. Chociażby mając takie spore aktywa w jego przypadku wskazana byłaby dywersyfikacja i jak kolega piszę robi to całkiem dobrze poprzez swój wehikuł.
      Z tego co wiem to o jego początkowym sukcesie decydowały pojedyńcze spółki kupione w głebokich bessach, zatem na początku działalności Buffet aż tak bardzo nie dywersyfikował.

      Temat ten jest zresztą bardzo ciekawy i w następnych postach będę do niego wracał opisując między innymi moje inwestycje, a daty pisania postów narazie zmieniam celowo, gdyż póki co nie odnoszę się do sytuacji bieżącej ...

      pozdr.

      Usuń


www.maklerska.pl